INFORMACJE  DUSZPASTERSKIE – 9  kwietnia  2017 r.

  NIEDZIELA   PALMOWA   MĘKI    PAŃSKIEJ

 

 1. O godz. 18.00 – jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu będzie odprawione nabożeństwo Gorzkich Żali z nauką pasyjną i procesją eucharystyczną. Także dzisiaj po Mszy św. wieczornej, ok. godz. 20.00 zostanie odprawione jedyne w roku nabożeństwo Drogi Krzyżowej na zewnątrz kościoła do zabytkowych kapliczek znajdujących się na terenie dawnego cmentarza parafialnego z pochodniami i wielkim krzyżem. Nabywając dzisiaj palmy od ministrantów i chórzystów wspieramy inicjatywy artystyczne chóru w naszej parafii. Ministranci także będą zbierać przez cały dzień na kwiaty do ciemnicy i grobu Pana Jezusa, a także na inne dekoracje świąteczne. Bóg zapłać za każdą ofiarę.
 2. Dzisiaj, o godz 17.00 w naszym kościele odbędzie się pasyjny koncert organowy w wykonaniu studentów Zakładu Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Usłyszymy "Siedem słów Zbawiciela na krzyżu" Op.81 Otto Mallinga. Rozważania – Ks. Rafał Staniec.
 3. Tradycyjnie przy ołtarzu M.B.N. Pomocy znajduje się kosz na wszelkiego rodzaju produkty spożywcze, które będą włączone w przygotowywanie paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących. Kosz będzie wystawiony do środy włącznie. Ofiary pieniężne,  które wierni mieliby życzenie przekazać na ten cel prosimy składać do księży. Bóg zapłać za włączenie się w tę akcję  miłosierdzia dla bliźniego.
 4. Wszystkie sprawy kancelaryjne prosimy załatwiać do środy włącznie, ponieważ  w  czasie TRIDUUM  SACRUM  ( w  Wielki Czwartek,  W. Piątek  i  W. Sobotę)  kancelaria parafialna już będzie nieczynna.
 5. Księża udadzą się do chorych z posługą sakramentalną na święta Wielkanocne. Do wtorku włącznie przyjmujemy zgłoszenia, które kierujemy do księży w zakrystii lub kancelarii.
 6. W Wielki Czwartek, 13 kwietnia, Msza Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona  o godz. 18.00. Po tej Mszy św. na pamiątkę uwięzienia Pana Jesusa procesjonalnie przenosimy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do kaplicy adoracji tzw. ciemnicy. Nabożeństwo fatimskie odprawimy prywatnie podczas adoracji wieczornej. Spowiedź św. w tym dniu będzie rano od godz.  7.30 do 9.00 i po południu od godz. 17.30.
 7. W Wielki Piątek, 14 kwietnia  obowiązuje post ścisły ilościowy i jakościowy.  O godz. 8.00 zostanie odprawiona liturgia godzin – Ciemna Jutrznia, której będzie przewodniczył ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber. Liturgia Męki Pańskiej rozpoczyna się od godz. 18.00, w czasie  której oddamy cześć przez ucałowanie autentycznym relikwiom Krzyża św. Autentyczność tych relikwii stwierdza Kardynał Gilbert (czyt. Żilbert) arcybiskup Paryża w piśmie z roku 1876, który to certyfikat nasza Parafia posiada. Po adoracji krzyża św. i Komunii św. Najświętszy sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pana Jezusa. Spowiedź św. będzie tak jak w dniu poprzednim.
 8. Wielką Sobotę, 15 kwietnia o godz. 8.00 zostanie odprawiona liturgia godzin – Ciemna Jutrznia, której będzie przewodniczył ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber.;  święcenie pokarmów i spowiedź św. będą przez cały dzień od godz. 8.30 do 18.30. Natomiast liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00. /o godzinę później/  Prosimy o przyniesienie świec na moment odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
 9. W Wielką Sobotę ministranci będą rozprowadzać wodę święconą. Korzystając z okazji wyrażamy wdzięczność  kandydatom, ministrantom, lektorom i ich rodzicom za zaangażowanie i troskę o piękno liturgii w naszym kościele. Ofiary składane przy tej okazji są przeznaczone na wewnętrzne potrzeby  liturgicznej służby ołtarza.
 10. W Uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa – 16 kwietnia – Rezurekcja rozpoczyna się o godz. 6.00 rano. Wszystkie zespoły biorące udział: asysta i osoby funkcyjne proszone są o przybycie 20 minut wcześniej. Msze św. w pierwszy i drugi dzień świąt Wielkanocnych będą sprawowane według porządku niedzielnego.
 11. Od lat istnieje w naszej parafii piękny zwyczaj uroczystych obchodów jubileuszy sakramentalnego pożycia małżeńskiego, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych o godz. 13.00. Zapraszamy Jubilatów, którzy brali ślub w pierwszej połowie roku do zgłaszania intencji mszalnych do księży. Mile będą widziane pary małżeńskie wraz z dziećmi, świadkami i rodzinami już od pierwszej rocznicy aż do godów brylantowych.
 12. W czasie Triduum Sacrum, czyli w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę zapraszamy wszystkie zespoły parafialne i indywidualnie do adoracji Pana Jezusa w Eucharystii, jak mówił św. Ojciec Pio " Czas spędzony na modlitwie nigdy nie jest czasem straconym".
 13. Życzymy wszystkim obecnym głębokiego przeżywania Niedzieli Palmowej oraz wszelkiej pomyślności i obfitego Bożego błogosławieństwa w pracy i w nauce oraz wytrwania w wielkopostnych postanowieniach w nadchodzącym Wielkim Tygodniu i zapraszamy do udziału w nabożeństwach podczas Triduum Sacrum.